Široký výběr dobré kávy i podle její ceny

Široký výběr dobré kávy i podle její ceny

7. 3. 2013, 16:44

Milovníci pro mnohé nepostradatelného ranního nápoje se jen zřídka řídí cenou kávy. Prostě si oblíbí jednu značku a té zůstávají věrni dlouhé roky. Pro jedny je bezkonkurenční značkou illy káva, jiní by se nebyli ochotni vzdát kávy Lavazza, další nedají dopustit na Tchibo nebo třeba na Jihlavanku.

Široký výběr dobré kávy i podle její ceny

Málokterý konzument lahodného nápoje z pražených mletých plodů kávovníku si uvědomuje, že většina druhů káv se liší kromě ceny kávy vlastně jen poměrem jednotlivých druhů podle země či oblasti původu. Složení kávy Bristot je tak prakticky totožné se složením jiných obchodních značek kávy, jen v jiném poměru. A tento poměr si každý producent kávy střeží jako velké tajemství.

Kde se káva pěstuje?

Třebaže se káva může pěstovat prakticky kdekoli, kde teplota neklesá pod stupeň mrazu, tradičními oblastmi, kde má pěstování kávy mnohaletou tradici jsou Jižní Amerika, Jižní Afrika, Arabský poloostrov a země jihovýchodní Asie. Podle dané oblasti se také řídí cena kávy na světových trzích.

Cena kávy

Pokud by tedy obchodník hledal cenu kávy, určitě ji nenajde pod označením illy káva, káva Nescafé nebo třeba káva Segafredo, ale pod obchodním označením surových plodů kávovníku. A jaká je tedy cena tohoto polotovaru?

Káva vyráběná z Arabicy

Pokud bychom se soustředili jen na nejpoužívanější odrůdy kávy Arabica, ze které vznikají téměř všechny známější druhy kávy, od Douwe Egberts, přes DeLonghi, illy kávu, Lavazzu až po Nescafé, Segafredo nebo Bristot, pak zjistíme, že ceny kávy v její původní podobě se podstatně liší od ceny kávy po zpracování, tedy především po sušení a pražení. A pokud bychom se chtěli dozvědět cenu jednotlivých druhů už pražené kávy, zjistíme, že aktuálně nejdražší je odrůda Jamaica Blue Mountain, jejíž cena se blíží 3 000,-Kč za jeden kilogram. Ovšem tento druh je skutečnou výjimkou. Vždyť cena druhé nejdražší kávy Hawai Kona Extra Fancy je aktuálně "jen" okolo 1 500,-Kč. A ostatní druhy se pohybují v převážné většině kolem hranice 350,-Kč za kilogram.

Určující faktory ceny kávy

Je tedy jasné, že konečnou cenu směsi kávy, kterou si ráno vychutnáváme na našem stole, určuje poměr, v jakém je směs tvořena jednotlivými odrůdami.

Ať už jste příznivci Jihlavanky, Douwe Egberts, DeLonghi, illy kávy, Lavazza, Nescafé, Segafredo, Bristot nebo jakéhokoli jiného druhu – přeji vám dobrou chuť.

Zobrazení: 167879 Hodnocení:


diskuze
Počet komentářů: 1

Podobné články
 • Fair trade káva

  16. 5. 2013, 10:49 | Diskuze (458)

  Dvě anglická slůvka v doslovném překladu znamenají něco jako spravedlivý obchod. Ale v čem má být spravedlivý? A ke komu? Co si představit pod označením Fair trade káva? A týká se tato značka pouze kávy? Pojďme se na to podívat:

 • Káva v těhotenství

  16. 5. 2013, 10:47 | Diskuze (1)

  O kávě už toho bylo napsáno opravdu spousta. Její kvalitu a druhy posuzují stále dokola nejrůznější testy. Vědci a lékaři se také neustále pokoušejí o popis jejích účinků na lidský organismus. Je vhodná v těhotenství, ovlivňuje krevní tlak? A tak dále a tak dále.

 • Illy káva – nový zážitek pro milovníky ranního kafíčka

  8. 3. 2013, 12:29 | Diskuze (0)

  Milovníci specifického nápoje s charakteristickou silnou vůní a černou barvou jistě vědí, že směs mletých pražených plodů kávovníku obsahuje mimo jiné alkaloid kofein, který povzbuzuje srdeční činnost a pro jeho povzbuzující účinky se káva pije především.

 • Zelená káva – cesta k vašemu zhubnutí

  7. 3. 2013, 16:47 | Diskuze (1)

  Jestliže vás trápí nadváha a vy se chcete bezbolestným a přitom účinným způsobem zbavit vašich přebytečných kilogramů a přitom své tělo neochudit o potřebné živiny, je pro vás ideální volbou zelená káva.

 • Zrnová káva akce

  7. 9. 2012, 11:36 | Diskuze (0)

  Zrnková káva je jednoznačně doporučována k přípravě lahodného šálku kávy. Nejlepší je z čerstvě namleté. Požitek z takto připravené kávy pak nemá konkurenci. Zrnková káva akce je ideální šancí k nákupu té nejlepší kávy za super ceny.